Korzystając z pobytu naszego przedstawiciela w Finlandii poprosiliśmy panią Satu Hassi, fińską minister ochrony środowiska, o udzielenie odpowiedzi na pytania związane z ekologią i procesem dostosowawczym do wymogów prawa Unii Europejskiej.

W jakich dziedzinach, w momencie przystąpienia do Unii Europejskiej, Finlandia musiała zaostrzyć normy ochrony środowiska a w jakich już je spełniała?

W momencie przystępowania do Unii Europejskiej Finlandia nie potrzebowała żadnych okresów przejściowych przy wprowadzaniu w życie unijnego prawa ochrony środowiska. Przeciwnie, w niektórych dziedzinach udało nam się utrzymać wyższe standardy środowiskowe niż w Unii (np. dotyczące pestycydów i nawozów). Niewątpliwie jednak dzięki członkostwu w UE zarówno zrównoważony rozwój, jak i ochrona środowiska w Finlandii zostały w znaczący sposób udoskonalone. Zaadoptowaliśmy wiele ważnych aktów prawnych UE, tj. dyrektywy o Ocenie Wpływu na Środowisko, Zintegrowanym Zapobieganiu i Kontroli Zanieczyszczeń czy Organizmach Modyfikowanych Genetycznie. Ponadto, będąc państwem członkowskim, możemy oczywiście wywierać wpływ zarówno w kwestii treści aktów prawnych, jak i utrzymywanego poziomu standardów środowiskowych.

Z jakich fińskich doświadczeń Polska mogłaby skorzystać dostosowując system prawa ochrony środowiska do norm UE?

Transpozycja unijnego ustawodawstwa środowiskowego do porządku prawa wewnętrznego z reguły nie stanowi większego pr...