Zmiana istniejących zasad wsparcia OZE, stworzenie przepisów przejściowych i poprawa zaproponowanego systemu aukcyjnego to najważniejsze działania, które trzeba podjąć, aby prace nad nowym systemem wsparcia OZE zakończyły się sukcesem. Ministerstwo Gospodarki 17 września br. przedstawiło propozycję nowego systemu wsparcia dla producentów energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Zapowiedziano m.in. wdrożenie systemu aukcji dla nowych i zmodernizowanych instalacji.

PSEW podjęło się analizy systemów aukcyjnych, które działają w krajach UE. Włochy i Wielka Brytania to jedyne dwa kraje członkowskie Wspólnoty, które zaplanowały przejście z systemu zielonych certyfikatów na system feed in premium. Ministerstwo Gospodarki (MG) wzoruje się na modelu holenderskim, czyli na systemie cen gwarantowanych. Jednak w Holandii, wbrew założeniom, nastąpiło spowolnienie rozwoju energetyki odnawialnej. We Włoszech odejście od systemu zielonych certyfikatów rozpoczęło się w 2012 r. i na razie trudno ocenić jego rezultaty. W Wielkiej Brytanii okres przejściowy zaczyna się w 2014 r., a kończy w 2017 r.

Systemy aukcyjne mogą być efektywne, ale muszą zostać spełnione konkretne warunki. Przede wszystkim wprowadzenie nowego systemu wsparcia w Polsce musi być ściśle powiązane z niezwłoczną poprawą obecnej sytuacji. Co najmniej kilka propozycji MG w zakresie nowego systemu musi ulec gruntownej modyfikacji, aby ewentualne wprowadzenie tego systemu było korzystne dla polskiej gospodarki.

PSEW pozytywnie ocenia deklaracje MG z 17 września, wg których nowe przepisy muszą respektować prawa nabyte oraz sprzyjać realizacji celów określonych w Krajowym Planie Działania na rzecz OZE. W ślad za tymi deklaracjami muszą jednak pójść odpowiednie rozwiązania prawne, a tych w prezentacji Ministerstwa zabrakło.

Kluczową kwestią pozostaje to, by wprowadzanie nowego systemu nie pozbawiło inwestorów, którzy zainwestowali w sektor energetyki wiatrowej już ponad 18 mld zł, ich praw nabytych oraz aby okres przejściowy nie spowodował zahamowania realizowanych inwestycji i oczekiwania np. przez kolejne 2-3 lata na nowe zasady.

Każdy obiekt, który funkcjonuje lub będzie funkcjonował w ramach istniejącego systemu wsparcia, powinien mieć zagwarantowany 15-letni okres wsparcia, nawet w sytuacji zmiany systemu. Nieakceptowalna jest propozycja MG, aby system certyfikatów obowiązywał dla istniejących inwestycji nie dłużej niż do 2021 r., bez żadnej gwarancji przejścia do nowego systemu projektów oddanych do eksploatacji w ramach starego rozwiązania.

PSEW analizuje i wkrótce zaproponuje szereg rozwiązań szczegółowych, które należałoby wprowadzić, aby system aukcji przyczynił się do budowania nowych i trwałych mocy OZE oraz do zrealizowania przez Polskę jej zobowiązań unijnych w 2020 r. Cała branża OZE jest zgodna co do jednego: wielomiesięczne prace nad nowym systemem nie powinny stanowić pretekstu do zaniechania działań naprawczych dotyczących obecnego systemu świadectw pochodzenia.

Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PSEW