Poważnym problemem w niemal każdym laboratorium chemicznym są pozostałości poreakcyjne, resztki niewykorzystanych i nienadających się do wykorzystania odczynników, zużyte rozpuszczalniki itp. Z reguły, ze względu na oszczędność miejsca, odczynniki takie zlewane są do jednego bądź kilku naczyń przed przekazaniem ich do unieszkodliwienia lub wręcz zlewane po to, aby w wyniku zachodzących reakcji chemicznych powstała mieszanina znacznie mniej niebezpieczna i reaktywna, a więc łatwiejsza do transportu i magazynowania czy umożliwiająca np. stabilizację i zestalenie odpadów przed ostatecznym składowaniem.
Zlewanie i mieszanie pozostałości chemikaliów czy też próby nieodpowiedniego unieszkodliwiania mogą mieć groźne następstwa, np. mogą spowodować pożar lub wybuch. Nawet bardzo doświadczonym chemikom trudno przewidzieć sytuacje, w których może nastąpić wypadek. Zdarza się on najczęściej w najmniej spodziewanym momencie i dlatego podczas pracy z wieloma różnorodnymi odczynnikami należy bezwzględnie przestrzegać ustalonych procedur.

Procedury
Celem uniknięcia nieprzewidzianych reakcji, eksplozji lub spowodowania bezpośredniego zagrożenia życia należy pamiętać o tym, że nie wolno mieszać bezpośrednio substancji, o których wiadomo, że:
  • w trakcie reakcji z innymi substancjami mogą wytwarzać toksyczne pary lub gazy (np. cyjanki i związki kompleksowe zawierające jony cyjankowe),
  • rozkładają się w sposób wybuchowy (np. azydki, nadchlora...