Przy prawidłowo prowadzonej gospodarce materiałowej zakupione substancje powinny zostać całkowicie wykorzystane. Tak więc jednym z podstawowych odpadów powstających w związku ze stosowaniem odczynników chemicznych czy to do celów badawczych, czy dydaktycznych, czy też produkcyjnych, są zużyte opakowania bardzo często wykazujące cechy odpadu niebezpiecznego. Wiąże się to z określonymi problemami i obowiązkami, a dobra znajomość przepisów oraz zasad postępowania może w znacznym stopniu przyczynić się zarówno do unikania zbędnych kosztów, jak i do maksymalnego ograniczenia zagrożeń dla ludzi i środowiska.
Opakowanie powinno być opróżnione w „normalny” sposób, a więc usunięte z niego wszystko, co można usunąć przy typowym postępowaniu. W żadnym wypadku nie należy opakowań płukać, chyba że wymaga tego procedura (np. przygotowanie roztworu wzorcowego). Mycie opakowań przed ich wyrzuceniem do pojemnika na odpady jest działaniem bardzo nieracjonalnym z punktu widzenia środowiska jako całości. Wprawdzie wypłukane opakowanie jest łatwiej zagospodarować, a odpad jest czystszy, ale dzieje się to kosztem zwiększonego zużycia wody i obciążenia ścieków. Wyspecjalizowane firmy, dysponujące np. zamkniętym obiegiem wody, robią to znaczne efektywniej.

Zasady kwalifikacji opakowań do odpadów niebezpiecznych
O tym, czy wykorzystane opakowanie jest odpadem niebezpiecznym, decyduje przede wszystkim jego zawartość. Należy przyjąć, że wykorzystane opakowa...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?