Poziom odzysku odpadów komunalnych w Niemczech wynosi obecnie 60%, a odpadów przemysłowych – 40%.
Poważny udział w masie odpadów stanowią pozostałości budowlane i te pochodzące z wyburzeń. W 2003 r. wytworzono 366 mln ton odpadów, z czego ok. 60% stanowiły odpady budowlane i odpady z rozbiórek, 14% – odpady komunalne (po odzysku odpadów biodegradowalnych i nadających się do recyklingu), a 13% – odpady przemysłowe. W tym samym roku wyprodukowano ok. 50 mln ton (14%) odpadów komunalnych, z których ok. 44 mln ton stanowiły odpady z gospodarstw domowych. Oznacza to, że każdy mieszkaniec Niemiec średnio wytwarza 532 kg odpadów rocznie.
Wdrożenie zasady odpowiedzialności za odpady producentów przyczyniło się do projektowania produktów łatwiejszych do recyklingu, a unijne i narodowe regulacje prawne wpłynęły na powiększenie zdolności recyklingowych określonych produktów. Unijna dyrektywa dotycząca postępowania z odpadami elektronicznymi zaczęła obowiązywać w Niemczech od marca br. Obecnie 65% telefonów komórkowych poddawanych jest tam recyklingowi. Organizacja pozarządowa NABU oraz koncern Vodafone ogłosiły narodową inicjatywę na rzecz recyklingu telefonów komórkowych. NABU będzie otrzymywać od Vodafone 5 euro za każdy zużyty i odzyskany telefon komórkowy.
Wysokie koszty unieszkodliwiania odpadów powinny mieć wpływ na zachowanie mieszkańców i ich bardziej zrównoważone podejście do odpadów. Niemcy bardzo racjonalnie podchodzą do zarządzania odpadami i...