„(Nie)skuteczna walka o jakość powietrza”
Echa naszych publikacji
?(Nie)skuteczna walka o jakość powietrza?
W grudniowym wydaniu ?Przeglądu Komunalnego? opublikowaliśmy artykuł pt. ?(Nie)skuteczna walka o jakość powietrza?. W jego treść wkradły się nieścisłości wynikające z niewłaściwej interpretacji danych. Od czasu publikacji tego artykułu w programie ?Czyste Powietrze? nastąpiło też kilka istotnych zmian.
W artykule pojawiła się bulwersująca informacja, z której wynikało, że 40% wszystkich wymienianych źródeł ciepła objętych dofinansowaniem programu ?Czyste Powietrze? stanowiły kotły węglowe. Pochodziła ona z autoryzowanej wypowiedzi Piotra Siergieja, przedstawiciela Polskiego Alarmu Smogowego. PAS swoje twierdzenia opierał na danych uzyskanych bezpośrednio od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dane te są prawdziwe, ale okazało się, że zostały błędnie zinterpretowane.
Jak nas poinformował PAS, dane dotyczą wniosków złożonych do 29 listopada 2019 r. dla istniejących budynków (montaż źródła ciepła w nowo budowanym budynku nie stanowi bowiem wymiany). Tymczasem, zgodnie z informacjami przekazanymi nam 31 stycznia br. przez NFOŚiGW, kotły węglowe stanowiły 14% wszystkich źródeł ciepła objętych dofinansowaniem. Jaka jest zatem prawda ? nie jest ani tak źle, jak informował PAS, ani też tak dobrze, jak wynika z pierwotnych danych NFOŚiGW, który w międzyczasie te dane uszczegółowił i wyjaśnił, skąd wzi...