W granicach wielu dużych miast istnieje cała mozaika przekształconych przez człowieka, ale urozmaiconych środowisk: wysokie blokowiska, stare kamienice, otoczone ogrodami domki, ogródki działkowe, parki, a nawet lasy. Ta różnorodność, a także postępujące procesy kurczenia się siedlisk naturalnych spowodowały, że wiele gatunków zwierząt przystosowało się do życia w warunkach miejskich.

Wśród nich są nietoperze – ssaki kojarzone ze starymi zamkami i ostępami leśnymi. Tak naprawdę jednak wiele z nich żyje także w małych i dużych miastach, tuż obok nas, często dosłownie pod wspólnym dachem z ludźmi.

Przetrwać zimę…
Zima to dla gacków, nocków czy mopków bardzo ciężki okres. Brakuje im wtedy ich podstawowego pokarmu – latających owadów. Sposobem na przetrwanie czasu, kiedy nie można się odżywiać, jest zapadnięcie w sen zimowy, zwany hibernacją. U nietoperzy trwa on zazwyczaj od listopada do marca. Podczas takiego letargu ciało skrzydlatego ssaka staje się niemal tak chłodne jak otoczenie, serce bije kilkadziesiąt razy wolniej niż normalnie i prawie zanikają wszelkie procesy metaboliczne – jednym słowem, organizm wyłącza wszystkie zbędne funkcje, aby zminimalizować wydatki energii. Nietoperze nie mogą hibernować byle gdzie. Zimują w bardzo różnych miejscach, które jednak mają pewne cechy wspólne. Aby obiekt nadawał się na zimowisko, musi być w nim chłodno, ale nie mroźnie – temperatura powinna wynosić kilka stopni ...