Nowe Nabrzeże Salonik
Nowe Nabrzeże Salonik
Środowisko miejskie wymaga przemyślanego, zrównoważonego zarządzania. W tym kontekście obszary nadmorskie, ze względu na ich szczególne położenie, umożliwiają wielokierunkowe wykorzystanie nabrzeży jako stref łączących miasto z wodą.
Saloniki to drugie co do wielkości miasto w Grecji, usytuowane nad Morzem Egejskim i mające rozległą linię brzegową. Rozwój miasta w kierunku Zatoki Salonickiej ma długą historię ? tak wynika z wizji francuskiego urbanisty i architekta Ernesta Hebrarda, który zajął się przebudową centrum Salonik po wielkim pożarze w 1917 r. I choć jego plany zostały zrealizowane tylko częściowo, to do teraz przetrwał zamysł podziału miasta i jego racjonalnej organizacji, obejmującej istnienie obszarów o funkcji historycznej, mieszkalnej i usługowej.
Idea przemian
Współczesna kreacja nabrzeża ? szczególnego rejonu miasta ? miała na celu integrację wielu funkcji, które powinny być spełniane przez to miejsce. Dlatego tematem wiodącym Międzynarodowego Konkursu Architektonicznego na Przebudowę Nowego Nabrzeża w Salonikach, który władze miejskie ogłosiły w 2000 r., była nie tylko typowa przemiana, ale kompletna odnowa tego rejonu, służąca poprawie jego wizerunku i funkcjonowania w bardzo szerokim zakresie. Realizacja zwycięskiego projektu pracowni Nikiforidis-Cuomo Architects (architekci: Prodromos Nikiforidis i Bernard Cuomo) zajęła wiele lat. Okazała...