Hanna Grunt, Krystyna Poślednia

Poprzednia część cyklu omawiającego nowe podejście i usytuowanie kompetencji poszczególnych organów w zakresie ochrony środowiska kończyła się krótkim omówieniem dotyczącym uprawnień do przeprowadzania kontroli w tym obszarze. Oczywiście nadal, tak jak w poprzednim stanie prawnym, główne zadania kontrolne zostały przekazane Ustawą z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (DzU Nr 77, poz. 335 ze zmianami) organom Inspekcji Ochrony Środowiska. Najwięcej zmian do tego aktu prawnego zostało zapisanych w Ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy – Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (DzU Nr 100, poz. 1085).

Zgodnie z przytoczonymi przepisami zadania Inspekcji wykonują: Główny Inspektor Ochrony Środowiska oraz wojewoda przy pomocy wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.

Kompetencje inspektora wojewódzkiego

Do zadań wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska należy: kontrola przestrzegania przepisów o ochronie środowiska i racjonalnym użytkowaniu zasobów przyrody oraz decyzji ustalających warunki użytkowania środowiska. Do jego kompetencji należy także udział w postępowaniach dotyczących lokalizacji inwestycji, przekazywaniu do użytku obiektów lub instalacji realizowanych jako przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko oraz kontrola eksploatacji instalacji i urządzeń chroniących środowisko prz...