Ustawa Prawo wodne (najnowsza wersja projektu z 23 czerwca 2016 r.), która zgodnie z założeniami rządu ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 r., przewiduje bardzo istotne zmiany, dotyczące zasad uiszczania opłat za korzystanie z wód i odprowadzanie ścieków. 

Tym samym uchyli obowiązujące w tym zakresie regulacje Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.

Rozdział 5 nowej ustawy (art. 266 i nast.) nosi tytuł ?Instrumenty ekonomiczne w gospodarowaniu wodami? i reguluje m.in. sposób kalkulacji oraz poboru najistotniejszych z punktu widzenia działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i ich klientów opłat, tj. opłaty za usługi wodne oraz opłaty podwyższonej.

Przedmiotem niniejszego artykułu są wyłącznie kwestie związane z opłatami za usługi wodne, które będą uiszczane za: pobór wód podziemnych lub powierzchniowych oraz wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi.

Warto dodać, iż opłata za usługi wodne będzie uiszczana także za inne działania, m.in. za odprowadzanie do wód lub do ziemi wód opadowych, lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej. 

Do ponoszenia opłat za usługi wodne zobowiązane zostaną wszystkie podmioty korzystające z usług wodnych, w tym oczywiście przedsiębiorstwa wod-kan. Podmiotem uprawnionym do poboru opłat będzie Państwowe Gospodarstwo Wo...