Systemy hydroenergetyczne na całym świecie dostarczają obecnie ok. 19% globalnej produkcji energii elektrycznej, umożliwiając tym samym uniknięcie rocznej emisji 539 mln ton CO2 w przypadku zastosowania konwencjonalnych paliw kopalnych.

Instalacje te są szeroko rozprzestrzenione geograficznie – w ponad 150 krajach istnieje większy lub mniejszy potencjał hydroenergetyczny do (ekonomicznie uzasadnionego) wykorzystania. Około 70% tego potencjału pozostaje wciąż do zagospodarowania – w większości w krajach rozwijających się1.
Hydroenergetyka jako sprawdzona i znana od dawna technologia nabiera znowu coraz większego znaczenia w czystej ekologicznie energetyce przyszłości. Korzystając z przeszło stuletniego doświadczenia nowoczesne systemy konwersji hydroenergii na energię elektryczną pracują obecnie z ponad 90-procentową sprawnością. W przypadku dużych systemów energetycznych, pomimo stosunkowo wysokich początkowych kosztów inwestycyjnych, hydroenergetyka charakteryzuje się najniższymi kosztami eksploatacyjnymi i najdłuższym okresem eksploatacji infrastruktury technicznej spośród wykorzystywanych dziś na masową skalę sposobów produkcji energii. Wymiernym dowodem tych zalet jest fakt, iż obecnie na całym świecie w trakcie realizacji jest szereg nowych inwestycji hydroenergetycznych o planowanej mocy całkowitej przekraczającej 105 050 MW. Częściowo są to fragmenty większych planów zagospodarowania przestrzennego, które są zwią...