„Infrastruktura i Środowisko”

Energetyka jest trzecim co do wielkości, po środowisku i transporcie, sektorem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Na realizację priorytetów w obszarze energetyki przeznaczonych zostanie ok. 1,7 mld euro.


Sektor energetyczny w Polsce opiera się w głównej mierze na posiadanych przez nasz kraj surowcach naturalnych, takich jak węgiel kamienny i brunatny oraz gaz ziemny. Ponad 95% wytwarzanej w Polsce energii pochodzi z procesów przetwarzania tych surowców. Pod tym względem znacznie odbiegamy od innych krajów Unii Europejskiej, gdzie nacisk kładzie się przede wszystkim na źródła odnawialne.
Priorytetowym celem dla większego udziału inwestycji w sektorze energetycznym jest „zapewnienie długookresowego bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez dywersyfikację dostaw, zmniejszenie energochłonności gospodarki i rozwój odnawialnych źródeł energii”. Głównym dokumentem regulującym wszelkie kwestie energetyczne dla Polski jest Polityka Energetyczna Polski do 2025 r.

Problemy polskiej energetyki
Lista problemów polskiej gospodarki energetycznej jest bardzo długa. Jedną z głównych trosk trapiących ten sektor jest zły stan jakości sieci dystrybuujących energię elektryczną. Coraz większe zapotrzebowanie na energię, wynikające z ogromnego tempa realizacji nowych przedsięwzięć, wymusza podjęcie szeregu działań mających w znacznej mierze ułatwić wykonywanie t...