W tym roku tematem przewodnim POLEKO był ?Eco design. Projektowanie przyszłości?.

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO oraz Międzynarodowe Targi Techniki Komunalnej KOMTECHNIKA w Poznaniu są niewątpliwie świętem ekologii, które dla wielu firm stanowi doskonałą okazję do zaprezentowania swojej oferty oraz owocnych spotkań z potencjalnymi klientami. Tegoroczna edycja (14-17 października) różniła się jednak od poprzednich. W pawilonach brakowało charakterystycznego głośnego gwaru rozmów niesionego przez grupy przemierzających po ?ekologicznych salonach? zwiedzających. W porównaniu do ubiegłego roku było także mniej wystawców.

Nie zabrakło natomiast nieodłącznych elementów ? konferencji, warsztatów, debat oraz spotkań, będących źródłem wiedzy i służących wymianie doświadczeń. W przeddzień Targów POLEKO (13 października br.) rozpoczęła się XVIII edycja Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON.

W sesji inauguracyjnej wystąpił m.in. były minister środowiska prof. dr hab. inż. Maciej Nowicki, który opowiedział o postępach Polski w ochronie środowiska na przestrzeni 25 lat. Z kolei poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb omówił m.in. kwestie związane z wykorzystaniem zasobów oraz gospodarką o obiegu zamkniętym, dążącą do społeczeństwa bezodpadowego. Zaznaczył, że mimo iż jest to idealny model gospodarki, należy zastanowić się nad tym, czy może być obecnie zaakceptowany przez wszystkie państwa członkowskie UE. Ponadto na przykładzie pierwiastków ziem rzadkich poseł zwrócił uwagę na problem zasobów surowcowych Europy oraz możliwości w zakresie ich pozyskiwania. ? Recykling jest obecnie uznawany za jeden z najlepszych sposobów pozyskiwania w stosunkowo krótkim okresie surowców, które są niezbędne dla przemysłu ? podsumował A. Grzyb. Natomiast wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk poinformował, że stanowisko rządu wobec nowych celów zaproponowanych przez UE jest negatywne, ponieważ ich osiągnięcie wydaje się nierealne. Ocenił on także funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami w 2013 r. Analiza danych przekazywanych przez samorządy wykazała m.in., że system sprawozdawczości wymaga wprowadzenia pewnych zmian. Ponadto prelegent zaznaczył, że 73% gmin osiągnęło wymagane poziomy odzysku i przygotowania do ponownego użycia, co stanowi wzrost w odniesieniu do 2012 r. Z kolei senator Jadwiga Rotnicka zwróciła uwagę na konieczność monitorowania zgodności nowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z ustawą o odpadach, która jest ustawą generalną. Poza tym pozytywnie oceniła plany inwestycyjne gospodarki odpadami. Podczas odbywającej się tego dnia debaty poruszono również kwestie kontroli systemu. Główny inspektor ochrony środowiska Andrzej Jagusiewicz zaznaczył, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska powinien być zarządzany centralnie. Zajął się także problemem jakości pozwoleń oraz konieczność likwidacji tych złych, zawierających niewłaściwe wytyczne do kontroli. W dyskusji pojawiły się również głosy na temat projektu dyrektywy zmieniającej sześć dyrektyw dotyczących odpadów oraz koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym. J. Ostapiuk podkreślił, że zapisane w dokumentach cele nie uwzględniają sytuacji Polski oraz innych krajów europejskich, ale również wielu aspektów technologicznych recyklingu surowców. Ponadto dodał, że projekt zawiera błędy, odnośnie np. terminu składania sprawozdań czy założeń wobec odpadów żywnościowych. Podkreślono, iż skoro proponowane cele są obecnie niemożliwe do zrealizowania, należy prowadzić dialog w tej sprawie, co, jak zaznaczył A. Jagusiewicz, jest kwestią wizerunku Polski w UE.

W debacie nie zabrakło także tematu szarej strefy w gospodarce odpadami, która jest powodem ogromnych strat w budżecie państwa. J. Ostapiuk zauważył, że trudno oszacować jej skalę. Jednak do walki z tym zjawiskiem potrzebny jest zdecydowany sprzeciw wszystkich uczestników systemu, począwszy od producentów, którzy obecnie nie wykazują chęci rewolucyjnych zmian. Jak kontynuował, nad rozwiązaniem tego problemu muszą pracować wszyscy, m.in. poprzez zmienianie prawa. A. Jagusiewicz potwierdził, że szara strefa istnieje i że nie można jej uregulować, ponieważ jest to raczej kwestia etyki. Dodał, że sposobem na jej wyeliminowanie są standardy.

Obrady Kongresu toczyły się następnie w dwóch równoległych sesjach tematycznych ? odpadowej oraz wodno-ściekowej. Pierwszy dzień Kongresu tradycyjnie zakończyła uroczysta Gala, podczas której wręczono nagrody w konkursach organizowanych przez spółkę Abrys (str. 34).

Drugi dzień Kongresu ENVICON (14 października br.) poświęcono natomiast innowacjom w ochronie środowiska. Omówiono możliwości w zakresie ich finansowania oraz przykłady wdrożeń. Równolegle do tej sesji odbywał się Kongres Smart City.

Zwiedzający mogli wziąć również udział w XIII edycji Forum Recyklingu ? trzydniowym cyklu seminariów poświęconych recyklingowi odpadów, zorganizowanym przez redakcję miesięcznika ?Recykling? oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie (str. 36). Natomiast dla osób zainteresowanych zagadnieniami związanymi z odnawialnymi źródłami energii redakcja miesięcznika ?Czysta Energia? wspólnie z MTP przygotowała XIV już Forum Czystej Energii.

Zainteresowaniem cieszyła się także wystawa projektów zgłoszonych do konkursu ECO DESIGN, skierowanego do producentów, dystrybutorów oraz usługodawców, których produkty lub usługi wpisują się w nurt ekologicznego projektowania. Zakwalifikowano do niej 41 prac, spośród których jury wybrało trzech równorzędnych laureatów. Zwycięskie projekty to Zdroje dla Pasa Nadmorskiego w Gdańsku (Pracownia Projektowania Michał Podgórczyk), uhonorowane za propagowanie idei ograniczania zużycia butelek PET, Kitchen series ? deski do krojenia (Epicurean Polska), wysoko ocenione za dobry design i naturalny materiał, oraz stacja do selektywnej zbiórki odpadów NICE (GADEKO Stanisław Jabcoń) nagrodzona za przemyślaną, przyjazną segregacji odpadów formę.

Podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO Złotym Medalem MTP wyróżniane są także najlepsze produkty. W tym roku nagrodzono m.in. maszyny stosowane w recyklingu odpadów: samojezdną przerzucarkę do pryzm kompostowych TOPTURN X55 firmy Komptech oraz rębak ? rozdrabniacz do biomasy Cobra 75 HDI firmy TS INDUSTRIE, zgłoszone przez Agrex-Eco. Wystawcy zaprezentowali także wiele nowości.

W przyszłym roku Targi POLEKO odbędą się w dniach 27-30 października. Organizatorzy już zapowiedzieli zmianę ich formuły. Docelowo tematyka targów zostanie poszerzona o kolejne zagadnienia dotyczące smart city.

Na podstawie materiałów prasowych opracowała Katarzyna Gorwa.