Kontynuując proces prezentacji węzłowych elementów tytułowej noweli ? przypomnijmy przy tym, że interesujący nas akt, tj. Ustawa z 11 lipca br. o zmianie ustawy ? Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustawy ? w zasadniczej części wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r.

Trzeba zatem rozpocząć od przywołania przepisów kształtujących tzw. obowiązki publikacyjne związane z procedurą porównywania wniosków (ang. open door).

Uzasadnienie do projektu

W uzasadnieniu do projektu noweli podnosi się, że aplikacja przepisów Prawa geologicznego i górniczego (P.g.g.) w przypadku, gdy dwa lub więcej podmiotów złożyło konkurencyjne wnioski koncesyjne na poszukiwanie lub rozpoznawanie złoża kopaliny objętej własnością górniczą (z wyłączeniem węglowodorów) na pokrywającą się przestrzeń, budzi kontrowersje. Rozwiązanie tych problemów stanowić ma nowy art. 28i (warto zaznaczyć, że przepis ten nie dotyczy złóż węglowodorów), zgodnie z którym w przypadku złożenia wniosku o udzielenie koncesji na poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin, o których mowa w art. 10 ust. 1 P.g.g.: Złoża węglowodorów, węgla kamiennego, metanu występującego jako kopalina towarzysząca, węgla brunatnego, rud metali z wyjątkiem darniowych rud żelaza, metali w stanie rodzimym, rud pierwiastków promieniotwórczych, siarki rodzimej, soli kamiennej, soli potasowej, soli potasowo-magnezowej, gipsu i anhydrytu, kamieni szlachetnych, bez...