Nowelizacja Prawa wodnego
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa wodnego. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokrację związaną z udzielaniem zgód i przyrzeczeń wodnoprawnych. Pozwolą też firmom kontynuować umowy zawarte z Wodami Polskimi bez konieczności przeprowadzania przetargu.
Ustawa mówi, że do końca 2020 r. podmioty korzystające z usług wodnych będą składać Wodom Polskim oświadczenia, na podstawie których będą ustalane opłaty za te usługi. Podmioty, które mają zawarte umowy z Wodami Polskimi, będą miały możliwość kontynuacji umów bez konieczności przeprowadzania przetargu.
Nowe przepisy zakładają także, że nie trzeba będzie mieć pozwolenia wodnoprawnego do lokalizowania tymczasowych obiektów budowlanych na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią. Chodzi np. o małą gastronomię.
Ustawa przewiduje ponadto, że opłaty za usługi wodne nie będą wnoszone, jeżeli ich wysokość ustalona przez Wody Polskie albo wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie przekroczy 20 zł. W takich przypadkach nie będzie obowiązku wysyłania podmiotom informacji o wysokości opłaty.
Nowe przepisy zakazują wprowadzania wód opadowych do wód podziemnych oraz wprowadzania wód opadowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe do urządzeń wodnych.
Ustawa precyzuje również możliwość rozporządzania przez Wody Polskie gruntami, które znajdują się poza linią brzegu oraz urządzeniami wodnymi lub ich częściami.