Przetwarzanie komunalnych osadów ściekowych będących odpadami regulowane jest przepisami o odpadach i realizowane na podstawie decyzji administracyjnych wynikających z ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach. 1 lipca 2016 r. Rada Ministrów przyjęła Krajowy Plan Gospodarki Odpadami (KPGO) do 2022 r. W dokumencie tym określone zostały m.in. cele gospodarki odpadami, w tym gospodarki osadami ściekowymi. 

Celami tymi są: całkowite zaniechanie składowania komunalnych osadów ściekowych, zwiększenie ilości osadów poddawanych procesom przetwarzania przed wprowadzeniem do środowiska oraz poddawanych termicznemu przetwarzaniu i maksymalizacja stopnia wykorzystania substancji biogennych (związków azotu i fosforu) zawartych w osadach z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego, chemicznego i środowiskowego. 
Odpowiedzią na zapisy KPGO jest zmiana w sposobie zagospodarowania tych odpadów w naszym kraju. Wg danych GUS-u, przy notowanym ostatnio ok. 6,6% wzroście ilości wytwarzanych osadów ściekowych, odsetek składowanej ich masy zmniejszył się z 8,8% w 2012 r. do 3,6% w 2016 r. Wzrósł natomiast w tym okresie udział masy osadów przekształcanych termicznie z ok. 10,6% do 17,8% (odpowiednio w 2012 i 2016 r.). 
O ile zmiany w sposobie gospodarowania osadami ściekowymi są zauważalne, o tyle istnieją określone problemy z wdrożeniem rozwiązań pozwalających na odzysk biogenów z osadów ściekowych. Wdrożenie takich rozwiązań powinno odbywać s...