Instalacja odzysku fosforu i azotu to innowacyjny w skali kraju projekt realizowany w ramach modernizacji i rozbudowy gospodarki osadowej w Oczyszczalni Ścieków w Cielczy k. Jarocina.

Mechaniczno-­biologiczna oczyszczalnia ścieków w Cielczy oczyszcza ścieki komunalno-przemysłowe w oparciu o metodę osadu czynnego. Ścieki dopływają kanalizacją sanitarną i ogólnospławną oraz dowożone są do punktu zlewnego. Obiekt został zaprojektowany na następujące parametry technologiczne:
- przepływ średni dobowy ? 12 500 m3/d,
- przepływ maksymalny godzinowy kierowany do ciągu oczyszczania  ? 1100 m3/h,
- przepływ roczny ?  4 562 500 m3/rok.
Obiekt pracuje obecnie przy niższym przepływie niż projektowany. W latach 2016-2018 średni dobowy przepływ wynosił 8840 m3/d. W roku 2018 średnia wartość RLM wynosiła 73 429, a Qdśr ? 8090 m3/d. Zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym, oczyszczalnia kwalifikowana jest jako obiekt z przedziału od 15 000 do 99 999 RLM.
Dopływające ścieki surowe kierowane są do budynku krat mechanicznych. Następnie przepływają do dwukomorowego poziomego piaskownika w celu usunięcia piasku. Kolejnym urządzeniem części mechanicznej oczyszczalni jest poziomy osadnik wstępny wyposażony w zgarniacz. Tam w wyniku procesu sedymentacji powstaje osad wstępny, który grawitacyjnie przepływa rurociągiem do przepompowni osadu surowego, a następnie do zagęszczacza osadu wstępnego. 
Po procesie ...