Po opublikowaniu nowego regulaminu do naszej redakcji napłynęły już pierwsze zgłoszenia do VII edycji Konkursu. Choć mawiają, iż „pierwsza jaskółka wiosny nie czyni”, to mamy nadzieję, że z każdym tygodniem liczba zgłoszeń będzie rosła. Do udziału w Konkursie zapraszamy zarówno jednostki, które już od wielu lat prowadzą programy selektywnej zbiórki, jak i te podmioty, które dopiero inicjują działania w tym zakresie.

To, co jeszcze kilkanaście lat temu trafiało na wysypiska, dziś jest cennym, przerabianym na różne sposoby surowcem. Coraz większa część polskiego społeczeństwa jest świadoma tego, ile tracimy z każdą bezmyślnie wyrzuconą butelką czy gazetą – przede wszystkim pieniądze i miejsce na składowiskach.
Docierające do redakcji głosy są dowodem na to, iż społeczeństwo potrzebuje informacji na temat celów i korzyści płynących z prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów – jako bodźca do podjęcia działań w tym kierunku. Mimo iż pojemniki do selektywnej zbiórki stały się stałym elementem krajobrazu polskich osiedli, to nadal znaczna część cennych surowców, takich jak makulatura, szkło, puszki czy tworzywa sztuczne, trafia na składowiska. Dlatego organizując po raz siódmy Konkurs o Puchar Recyklingu, chcemy promować najciekawsze inicjatywy oraz szerzyć świadomość w tej dziedzinie. Celem naszego przedsięwzięcia jest nagradzanie efektywnych systemów selektywnej zbiórki odpadów, promowanie nowych technik w zakresie ich odbioru, zbiórki, odzysku i recyklingu oraz prowadzenie edukacji ekologicznej.
Podstawowe kryterium oceny w bieżącej edycji Konkursu stanowi masa zebranego surowca wtórnego metodą zbiórki selektywnej oraz masa w przeliczeniu na jednego mieszkańca obszaru objętego zbiórką, w przypadku firm komunalnych i podmiotów gospodarczych poświadczona dokumentami potwierdzonymi przez wójta, burmistrza lub prezydenta terenu, na który podmiot posiada decyzje na odbieranie (zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości) lub/i zbieranie odpadów (zgodnie z ustawą o odpadach). Oprócz tego każdy podmiot przystępujący do Konkursu winien złożyć oświadczenie, iż nie prowadzi punktu skupu odpadów ani nie odbiera odpadów od innych podmiotów zbierających i odbierających odpady.

Terminarz VII edycji
  • do 31 sierpnia 2006 r. – nadsyłanie Deklaracji udziału,
  • do 15 września 2006 r. – nadsyłanie Szczegółowych formularzy zgłoszeń,
  • do 30 września 2006 r. – ocena formalna zgłoszeń konkursowych,
  • do 30 października 2006 r. – ocena merytoryczna zgłoszeń przez poszczególne komisje, posiedzenie Kapituły Konkursu, wyłonienie laureatów,
  • 21-22 listopada 2006 r. – finał Konkursu i uroczyste wręczenie nagród laureatom.


Rozróżnienie metod
Zapisy te wprowadzono z zamiarem wyeliminowania sytuacji, w której w zgłoszeniu konkursowym podmiot wykazuje określoną ilość zebranych surowców wtórnych pozyskanych w zorganizowanej przez niego selektywnej zbiórce na równi z odpadami przyjętymi od innych podmiotów. Mamy nadzieję, iż dzięki temu stworzony został mechanizm jednoznacznie weryfikujący, jakie ilości odpadów dany podmiot pozyskał metodą selektywnej zbiórki, a jakie innymi drogami (np. poprzez zakup od innych podmiotów, często z terenów sąsiednich gmin), tak by ilości wykazywane przez podmioty we wnioskach konkursowych faktycznie potwierdzały ich zaangażowanie w działania z zakresu selektywnej zbiórki.
Mimo iż głównym kryterium oceny jest masa zebranego surowca, to nadal najważniejszym aspektem Konkursu jest promowanie działań edukacyjnych, innowacyjności i świeżości w podejściu do tematu selektywnej zbiórki. Budujący jest fakt, iż do Konkursu zgłaszają się podmioty, dla których edukacja ekologiczna przestała być jedynie modnym słowem – wytrychem. Poprzednie edycje potwierdziły, jak wiele – jeśli chodzi o skuteczność podejmowanych działań – zależy od inicjatywy lokalnych społeczności, ich zaangażowania w problematykę ochrony środowiska i determinacji w osiąganiu postawionych sobie celów. Dotyczy to zwłaszcza kwestii radzenia sobie z odpadami, gdzie z jednej strony bardzo ważne jest zaszczepienie i utrwalenie wśród mieszkańców chociażby nawyku ich segregacji, z drugiej zaś pojawiają się zadania, wymagające bardzo wysokich nakładów i ścisłej współpracy administracji publicznej ze społeczeństwem.

Promowanie ekologicznych opakowań
Coraz więcej samorządów mobilizuje mieszkańców do proekologicznych zachowań, ale mimo to ciągle jeszcze świadomość ekologiczna polskiego społeczeństwa wymaga wielu nakładów edukacyjnych, głównie jeśli chodzi o stosowanie opakowań wielokrotnego użytku oraz nadających się do ponownego przetworzenia, a także eliminowanie ich ze strumienia odpadów powstających w gospodarstwach domowych. Ponadto więcej uwagi trzeba poświęcić promowaniu opakowań nowej generacji, tzn. zapewniających mniejsze zużycie materiałów i energii oraz ułatwiających segregowanie i przetwarzanie.
Do 31 sierpnia br. jednostki zainteresowane udziałem w Konkursie mogą zgłaszać swoje osiągnięcia w dziedzinie selektywnej zbiórki w sześciu kategoriach (patrz ramka).
Cieszymy się, iż dzięki organizowaniu kolejnych edycji Pucharów Recyklingu od kilku lat skutecznie przyczyniamy się do popularyzowania idei segregacji odpadów oraz szukania rozwiązań przyjaznych przyrodzie, a tym samym – nam wszystkim.

Romana Musielak

Bieżące informacje oraz regulamin wraz z Deklaracją udziału dostępne są na stronie internetowej www.abrys.pl/konkurs oraz w siedzibie redakcji “Przeglądu Komunalnego” ul. Daleka 33, 60-124 Poznań.
Informacji udziela: Romana Musielak, koordynator Konkursu, tel. 61/655-81-08, e-mail: [email protected].