Nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wprowadziła szereg zmian, które weszły w życie 1 stycznia br. Na czym one polegają i skąd wziąć pieniądze na rozbudowę nowego systemu?

Wraz z nowym rokiem wchodzą w życie przepisy wprowadzone nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z 13 czerwca 2013 r. Motorem wprowadzenia zmian była konieczność implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 94/62/WE z 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, a co za tym idzie ? osiągnięcia przez Polskę określonych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych już w tym roku. Głównym celem nowelizacji jest natomiast uszczelnienie systemu gospodarki odpadami opakowaniowymi, które w efekcie ma doprowadzić do wzrostu poziomów odzysku i recyklingu. Ministerstwo Środowiska w uzasadnieniu kształtu nowelizacji podkreśla, że nowe przepisy mają motywować producentów do wprowadzania na rynek opakowań nadających się do ponownego użytku. W ostatniej fazie życia odpad opakowaniowy powinien też z łatwością zostać poddany recyklingowi.

Nowe regulacje

Zmiany opisane w nowelizacji obejmują m.in. opracowanie rejestru przedsiębiorców, który będzie prowadzony przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Obowiązek rejestracji obejmuje podmioty zajmujące się zagospodarowaniem odpadów opakowaniowych, w tym organizacje odzysku oraz przedsiębiorstwa wywożące t...