PIGO od wielu lat wskazuje na konieczność uregulowania kwestii opłat za korzystanie ze środowiska w zakresie składowania odpadów. Są one ważnym źródłem wpływów do samorządowych budżetów i pozwalają podejmować działania z zakresu ochrony środowiska, a przede wszystkim stanowią podstawowy instrument finansowy polityki ekologicznej państwa.

Wychodząc z takiego założenia funkcja fiskalna opłat powinna być wtórną do funkcji regulacji rynku gospodarki odpadami stymulującej rozwój nowoczesnych technologii i instalacji do przetwarzania odpadów. Wysokość opłat za składowanie odpadów przekłada się na stawki opłat dla mieszkańców. Powinna więc powodować ograniczanie składowania odpadów zmieszanych oraz nadających się do odzysku, a tym samym sprzyjać rozwojowi recyklingu i warunków do uczciwej konkurencji przedsiębiorców zajmujących się odbieraniem i zagospodarowaniem odpadów. Opłaty za korzystanie ze środowiska powinny też wytyczać pożądane, proekologiczne kierunki dla rozwoju rynku gospodarki odpadami, zgodne z hierarchią sposobów postępowania z odpadami.

Szansą może być tu nowe rozporządzenie Rady Ministrów. Niestety, przedstawiony do konsultacji publicznych projekt nie zakłada żadnych zmian w zakresie zasad naliczania oraz wysokości stawek opłat za składowanie odpadów. Opiniując go PIGO podkreśla, że dostosowanie systemów zarządzania środowiskiem do obowiązujących standardów UE wymusza w tu długoterminowe planowanie zarówno w skali państwa, ...