O błędnym rozumieniu istoty działalności prosumenckiej
Senat przyjął nowelizację Prawa energetycznego (tzw. mały trójpak) razem ze zgłoszoną przez rząd poprawką.
Poprawka rzadu dotyczyła zwolnienia z obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej prosumentów ?właścicieli mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii (OZE), produkujących energię elektryczną.
W przypadku typowego prosumenta zwolnienie z działalności gospodarczej usuwa istotną barierę biurokratyczną i jest korzystne ekonomicznie, np. ze względu na brak konieczności opłacania składki zdrowotnej, co miałoby miejsce w obecnych warunkach. Senatorowie zgodzili się także z drugą częścią tej samej poprawki, która ustala warunki sprzedaży przez prosumentów energii do sieci. Do jej zakupu obowiązany jest tzw. sprzedawca z urzędu, a cena tego zakupu ma być równa 80% średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym.
Zastanawiające jest to, że tego typu regulacja została przyjęta bez wcześniejszych szczegółowych analiz ekonomicznych oraz konsultacji z organizacjami działającymi na rzecz energetyki prosumenckiej. Według IEO zwolnienie z działalności gospodarczej (pierwsza część poprawki) nie wpłynie pozytywnie na rozwój rynku prosumenckiego, o ile o 20% obniżona została cena za energię oddawaną do sieci, a równocześnie prosumenci nie mają prawa do ?zielonych certyfikatów?. Wprowadzony zostanie zatem martwy przepis, który w stosunku do aktualnej regulacji pogarsza sytuację prosumentów w stosunku do f...