O ochronie środowiska w Lublinie
Konferencja naukowo-techniczna pt. ?Ekologiczne i inżynieryjne aspekty ochrony środowiska na terenach chronionych i cennych krajobrazowo? odbyła się w dniach 11-13 września 2013 r. w auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawował JM Rektor KUL-u ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński. Organizatorami konferencji były Katedry: Zoologii i Ekologii Bezkręgowców KUL-u, Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji oraz Energetyki i Pojazdów UP w Lublinie, Inżynierii Sanitarnej i Gospodarki Wodnej UR w Krakowie, Zakład Hydrologii UMCS-u, Roztoczański Park Narodowy, WFOŚiGW w Lublinie, WZMiUW w Lublinie, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych. w Lublinie, Komitet Ochrony i Kształtowania Środowiska PAN w Lublinie, Komitet Technicznej Infrastruktury Wsi PAN w Krakowie, Komitet Melioracji i Inżynierii Środowiska Rolniczego PAN oraz Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne.
Dyskutowano na tematy: oceny stanu ekosystemów wodnych na obszarach chronionych oraz cennych krajobrazowo, oczyszczania ścieków, rekultywacji zbiorników wodnych, zagospodarowania wód opadowych, odpadów i osadów ściekowych, odnawialnych źródeł energii i zastosowania efektywnych technologii.
W pierwszym dniu konferencji odbyły się dwie sesje plenarne, podczas których wygłoszono 11 referatów. Między sesjami zaprezentowano sesję posterową ? wystawiono 10 plakatów.
Kolejnego dnia miała miejsce sesja naukowo-terenowa, podczas której zwiedzano Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN, ścieżkę dydaktyczną na Bukową Górę, Roztoczańskie Centrum Naukowo-Edukacyjne, gdzie zaprezentowano Stację Bazową Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego oraz laboratorium pomiaru automatycznych zanieczyszczeń powietrza. Ponadto zapoznano się z metodologią programów monitoringowych na powierzchniach badawczych, przedstawiono zakres pomiarów w ramach monitoringu wód powierzchniowych, zakres monitoringu ekosystemów leśnych i chemizmu opadów oddziałujących na lasy, wody i gleby zlewni, przedstawiono zintegrowane systemy poboru energii słonecznej (ogniwa fotowoltaiczne i panele słoneczne) oraz piec do spalania biomasy.
W trzecim dniu konferencji odbyła się sesja terenowa, w czasie której zwiedzano m.in. zaporę i hydroelektrownię na rzece Szum przerywającą ciągłość tej rzeki, Górecko Kościelne (pomnikowe, wielowiekowe okazy dębu szypułkowego), kościół modrzewiowy św. Stanisława i ?Kapliczkę na Wodzie?.
W konferencji uczestniczyły 44 osoby z różnych ośrodków akademickich, zajmujące się zagadnieniami ekologicznymi i inżynieryjnymi. W ramach spotkania swoje doświadczenia zaprezentowali przedstawiciele: WZMiUW w Lublinie, Uniwersytetów Przyrodniczych
w Lublinie, Poznaniu i we Wrocławiu, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, UMCS-u, KUL-u, Politechnik: Gdańskiej i Lubelskiej oraz Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie.
dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski,
dr hab. Krzysztof Czernaś, prof. nadzw. KUL,
prof. dr hab. Wiesław Piekarski