O wodzie na cele przeciwpożarowe
Na pytanie, czy dostarczanie wody na cele przeciwpożarowe mieści się w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę, trudno odpowiedzieć. Respons zarówno twierdzący, jak i przeczący ? w świetle obowiązujących ?mętnych? przepisów ? budzi szereg wątpliwości, a co za tym idzie ? prowokuje do stawiania nowych pytań.
Ustawa z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j. DzU z 2009 r. nr 178, poz. 1380) w art. 3 stanowi, że ?osoba fizyczna, osoba prawna, organizacja lub instytucja korzystające ze środowiska, budynku, obiektu lub terenu, są obowiązane zabezpieczyć je przed zagrożeniem pożarowym?. Natomiast właściciel, zarządca lub użytkownik ww. nieruchomości, a także podmioty ?korzystające ze środowiska? są odpowiedzialne za naruszenie przepisów przeciwpożarowych. Aby zatem wywiązać się z ustawowego obowiązku, podmioty te powinny mieć zapewniony dostęp do źródła wody, potrzebnej do gaszenia pożaru. Niestety, w ustawie nie wskazano jednoznacznie, czy dostawę wody na cele związane z gaszeniem pożaru ma samodzielnie zapewnić właściciel terenu, na którym jest zlokalizowany obiekt, czy też gmina, której płaci on podatek od nieruchomości.
Sugestie ustawodawcy
W Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (DzU nr 124, poz. 1030) w §4 ust. 3 znajduje się zapis: ?Woda do celów przeciwpożarowych dla obiektów, o któryc...