Koniec sierpnia br. upłynął w Warszawie pod znakiem zieleni. Stało się tak za sprawą XI Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to życie” oraz towarzyszącej jej IV Ogólnopolskiej Konferencji poświęconej zieleni miejskiej. Imprezy, które odbyły się w Centrum EXPO XXI, zorganizowane zostały przez Agencję Promocji Zieleni oraz Związek Szkółkarzy Polskich.

Tegoroczna konferencja pt. „Zieleń w przestrzeni miejskiej – jakość i radość życia” zgromadziła ok. 180 uczestników, w tym przede wszystkim urzędników odpowiedzialnych za zieleń w miastach i gminach, architektów krajobrazu oraz osoby na co dzień zajmujące się pielęgnacją terenów zielonych.
Omówione zostały m.in. zagadnienia dotyczące funkcjonowania trawników w miastach (prof. Wysocki z SGGW podkreślał, iż w krajach Europy Zachodniej odchodzi się od trawników dywanowych i coraz częściej zwraca się uwagę na propagowanie i wzmacnianie bioróżnorodności w miastach), zastosowania w przestrzeni miejskiej roślin okrywowych oraz ogrodów dziecięcych. Przedstawione zostały także zagadnienia dotyczące nawożenia roślin oraz współczesne tendencje w projektowaniu i urządzaniu placów miejskich.
Znaczna część pierwszego dnia upłynęła pod znakiem oceny stanu zdrowotności drzew. Interesującą metodę oceny stanu zdrowotnego i rokowania przeżywalności drzew w oparciu o statykę i konstrukcję drzewa przedstawił Dr Ing Lothar Wessolly z Niemiec. Osłabione w warunkach miejskich drzewa mogą stanowić po...