Jakie są pana wrażenia po dwóch pierwszych dniach konferencji?

Po drugim dniu mogę powiedzieć, że jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych wyników konferencji. Wczoraj mieliśmy siedem wycieczek studyjnych, podczas których mogliśmy pokazać elektrownie na biodiesel, biopaliwa, ciepło i prąd oraz zaprezentować firmy produkujące instalacje lub rozwijające technologie biomasowe. Były to bardzo owocne inicjatywy, a uczestnicy konferencji zdążyli już opowiedzieć o swoich pozytywnych wrażeniach. Powitaliśmy także ponad tysiąc uczestników z 33 krajów z całego świata, dlatego myślę, że to naprawdę duże osiągnięcie.
 
Biorąc pod uwagę wymogi ustanowione w pakiecie energetyczno-klimatycznym, jakie wg pana jest największe wyzwanie dla państw członkowskich Unii Europejskiej z Europy Centralnej?
Myślę, że jest nim redukcja emisji o 20% do 2020 r. Uważam, że taki cel będzie trudniejszy do zrealizowania niż ten związany z 20-procentowym udziałem OZE w końcowym zużyciu energii. Zwłaszcza tutaj, w Austrii, gdzie założeniem jest 34% energii z OZE do 2020 r. W 2009 r. osiągnęliśmy już 30%, co oznacza, że zostało nam już tylko 4% do uzyskania w ciągu następnych 10 lat. Jesteśmy przekonani, że możemy osiągnąć jeszcze więcej, czyli 50% do 2020 r. Niemniej cel postawiony przez Komisję Europejską wynosi 34% i w Austrii zrealizujemy go już w najbliższych latach. Mamy jednocześnie nadzieję, że ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?