Rewaloryzacja zabytkowych zespołów pałacowo-parkowych jest w zdecydowanej większości przypadków zadaniem wieloaspektowym, trudnym i długotrwałym w realizacji, ale przez to również niezwykle fascynującym.
To proces, w którym niezbędne jest zagłębienie się w historię i specyfikę danego miejsca. Istotne jest poznanie, a właściwie odkrycie jego wartości i podjęcie się ich odtworzenia, w nawiązaniu do współczesności. Wiele obiektów, które przeszły kompleksowy proces rewaloryzacji, stanowi doskonały przykład ocalenia od zapomnienia historycznych obiektów, będących również współcześnie doskonałym miejscem do mieszkania i wypoczynku. Ratując je przed destrukcyjnym działaniem czasu, jak również znajdując dla nich nowe funkcje, zachowuje się jednocześnie świadectwo narodzin polskiej architektury krajobrazu.
Wśród odnowionych zespołów pałacowo-parkowych, istnieje wiele takich, których obecne przeznaczenie związane jest z działalnością komercyjną (np. hotelarsko-gastronomiczną). Za taki stan rzeczy odpowiadają zazwyczaj wysokie koszty utrzymania. Niejednokrotnie inwestor musi zadbać o kilka dużych obiektów w zespole oraz o park, wymagający właściwego utrzymywania przez niemal cały rok. Pielęgnacja i konserwacja pochłaniają znaczne środki finansowe, których wielkość zależna jest od charakteru danego zespołu. Mimo to, obiekty zabytkowe...