Ocena ceny
Analizując przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych (P.z.p.), można zaryzykować stwierdzenie, że jednym z kluczowych słów tam używanych jest „cena”. Obok wielu stwierdzeń z nią związanych istnieje w P.z.p. jeszcze instytucja rażąco niskiej ceny.
Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 4 P.z.p. przesłanką skutkującą obligatoryjnym odrzuceniem oferty jest fakt podania w niej przez wykonawcę rażąco niskiej ceny w stosunku do przedmiotu zamówienia. Celem tego przepisu jest eliminacja wykonawców, którzy nie dają gwarancji należytego wykonania zamówienia. Ponadto wspiera on zasadę uczciwej konkurencji w zamówieniach publicznych, gdyż to cena jest tym elementem, którym wykonawcy najczęściej ze sobą konkurują.
Niewiarygodna i nierealistyczna
Według jednolitej linii orzeczniczej zarówno sądownictwa, jak i Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), a wcześniej zespołu arbitrów (ZA) „za ofertę z rażąco niską ceną należy uznać ofertę z ceną niewiarygodną, nierealistyczną w porównaniu do cen rynkowych podobnych zamówień, tj. cenę, wskazującą na fakt wykonania zamówienia poniżej kosztów wytworzenia przedmiotu zamówienia (KIO w wyroku z 9 stycznia 2008 r., sygn. akt 1441/07). Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Katowicach z 30 stycznia 2007 r. (sygn. akt XIX Ga 3/07) „o ce...