Na podstawie obserwacji terenowych, oceny stopnia ryzyka dla ptaków oraz rozpoznania ważności siedlisk, popartego pozytywną opinii ekspertów-ornitologów, inwestor może przystąpić do budowy farmy wiatrowej.

Procedury związane z oceną wpływu farm wiatrowych na ptaki, wykonywaną jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, przedstawione zostały w wydaniach „Czystej Energii”1, 2.
Niestety, złożoność zjawisk przyrodniczych uniemożliwia pełne oszacowanie wszystkich zagrożeń wynikających z obecności nowych elementów konstrukcyjnych (wiatraków) dla żyjącej na terenie farmy awifauny.
 
Monitoring porealizacyjny – zakres i szacunkowe koszty
Celem niniejszego artykułu jest wsparcie inwestora w realizacji inwestycji, przy szczególnym uwzględnieniu bezpieczeństwa konstrukcji siłowni wiatrowych dla ptaków. Na tym etapie nie są to już prognozy, ale weryfikacja tych prognoz podparta wiedzą teoretyczną ekspertów i przeprowadzana bezpośrednio w warunkach terenowych. W skrajnych przypadkach może to uniemożliwić funkcjonowanie farmy, jednak przy poprawnie wykonanym monitoringu przedinwestycyjnym zdarza się to bardzo rzadko. Częściej jest narzędziem monitorowania stanu populacji ptaków i ewentualnym ekologicznym argumentem dla inwestorów w dyskusjach nad znaczeniem farm wiatrowych dla awifauny. Zebranie informacji poinwesty...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?