Plany Bezpieczeństwa Wody, analiza i ocena ryzyka, identyfikacja zagrożeń, podejście do zarządzania przedsiębiorstwem oparte na analizie ryzyka – z pewnością dla wielu osób pracujących w sektorze zaopatrzenia w wodę tematy te nie są obce. Z równie dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć jednak, że wśród nich jest jeszcze spora grupa, która nie czuje się w tych obszarach zbyt pewnie albo nie ma odpowiedniej wiedzy w tym zakresie.

Nowa dyrektywa (2020/2184) Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi nie pozostawia złudzeń – kwestii analizy i oceny ryzyka oraz identyfikacji zagrożeń nie da się „jakoś ominąć”. Między innymi z tego powodu na łamach miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja” będą pojawiały się artykuły, których wspólnym mianownikiem stanie się hasło „ryzyko”, a mówiąc precyzyjniej: bezpieczeństwo wody oparte na analizie ryzyka. 

Z założenia artykuły będą podejmowały zagadnienia aktualne i praktyczne, jednak z pewnością nie da się także uniknąć poruszania kwestii teoretycznych i rysów historycznych. Może to być istotny głos w dyskusji, która w najbliższych latach zapewne będzie nabierała tempa. 

Na naszym krajowym podwórku nadal panuje pewien niedobór pozycji literat...