O tym, jak ważna jest problematyka jakościowej ochrony gruntów, świadczy chociażby fakt, że 12 marca 2009 r. przyjęta została Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie wyzwania, jakim dla Unii Europejskiej jest degradacja gruntów rolnych, w szczególności w Europie Południowej: przeciwdziałanie za pomocą instrumentów polityki rolnej UE.
W rezolucji stwierdzono np., że obecne problemy, m.in. deficyt żywności, niedobór wody, wzrost temperatur i zagrożenie degradacji gleby, wymagają nowych, zintegrowanych i naukowych strategii politycznych w dziedzinie rolnictwa. Przy pomocy instytucji unijnych i krajowych powinny one odzwierciedlać badania naukowe i rozwój upraw dostosowanych do nowych wyzwań, jakie stawia środowisko naturalne, w tym oszczędność wody.
Zapobieganie degradacji gruntów
Zgodnie z Ustawą z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn. DzU z 2004, nr 121, poz. 1266, z późn. zm.), właściciel gruntów stanowiących użytki rolne oraz gruntów zrekultywowanych na cele rolne jest obowiązany do przeciwdziałania degradacji gleb, w tym szczególnie erozji i ruchom masowym ziemi. Obowiązek ten odnosi się także do zarządcy, użytkownika, użytkownika wieczystego i dzierżawcy gruntów rolnych.
Pamiętać należy o uprawnieniach starosty albo wójta w zakresie ochrony gruntów. Pie...