Pojęcie ?krajobraz? oznacza pewną okolicę lub widok, obszar lub rejon, życiową przestrzeń, widokowy, realistycznie postrzegany pejzaż malarski lub obraz fotograficzny. To także termin naukowy oznaczający swoistą przestrzenną jednostkę. Krajobraz jest z jednej strony przestrzenią tworzoną przez przyrodę i człowieka, stanowiąc jego fizyczne otoczenie, natomiast z drugiej rezultatem naszej percepcji, swoistym krajobrazem estetycznym nasyconym kulturowymi znaczeniami, funkcjonującym tylko w wyobraźni człowieka.

W naukach przyrodniczych krajobraz traktuje się najczęściej jako skomplikowany system różnych składników przyrody o wielu wymiarach i cechach oraz tworzonych przez nie krajobrazowych jednostek przestrzennych, za które uważa się geokompleksy (ekosystemy). W poszczególnych dziedzinach nauki istnieją jednak różne podejścia do krajobrazu. Analizowana jest historia przemian krajobrazowych wraz z zasadami ich klasyfikacji (typy, formy, odmiany), rozpatrywana jest biologiczna strona zagadnień krajobrazowych, wskazując na przyrodnicze zasady kształtowania krajobrazu, a poprzez planowanie przestrzenne określane są tendencje, podstawy oraz kierunki gospodarczych przekształceń krajobrazowych.

Krajobraz fotografujemy, malujemy, oglądamy, przeżywamy; mieszkamy w nim, pracujemy i wypoczywamy. Fascynacja człowieka widokiem ? krajobrazem, jego swoistą magią znalazła ujście w malarstwie, a następnie w fotografii, w której współuczestniczący obserwator maluje świat...