Ochrona powietrza barierą inwestycyjną?
Ciekawą kwestią są ograniczenia inwestycyjne dla przedsiębiorców, przemycane w ramach programów ochrony powietrza. Zgodnie z ustawą – Prawo ochrony środowiska, programy naprawcze, w tym program ochrony powietrza, mają na celu doprowadzenie do przestrzegania standardów jakości środowiska.
Programy tworzone są w drodze aktu prawa miejscowego, który podlega obowiązkowej publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Akty prawa miejscowego są źródłami prawa powszechnie obowiązującego i mają moc wiążącą na obszarze (lub jego części) działania organu, który je ustanowił. W konstytucyjnej hierarchii źródeł prawa powszechnie obowiązującego znajdują się na samym końcu – za Konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi za zgodą wyrażoną w ustawie, ustawami, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi oraz rozporządzeniami. Oznacza to konieczność zgodności z wszystkimi typami aktów prawnych. Akty prawa miejscowego wydawane są nie tylko przez organy jednostek samorządu terytorialnego, ale także przez terenowe organy administracji rządowej.
Programy ochrony powietrza zaliczamy do kategorii aktów wykonawczych. Wydawane są na podstawie i w granicach upoważnień ustawowych.
Upoważnienie to określa organ uprawniony do wydania aktu oraz zakres spraw przekazanych do uregulowania. Ma ono charakter wiążący, co oznacza, że organowi nie wolno wykroczyć poza określon...