Wiele działań, takich jak zbieranie, transport, odzysk, unieszkodliwianie odpadów i nadzór w miejscach składowania, zmierza do ochrony środowiska. Mając na uwadze zrównoważony rozwój w gospodarowaniu zasobami naturalnymi, działając przeciw zanieczyszczeniom oraz utrzymując i przywracając elementy świata przyrody do stanu właściwego, należy dostosować się do zasad gospodarowania odpadami.

Obecnie odpadównieutożsamia się ze śmieciami, ale mówiąc o nich, ma się na myśli surowiec wtórny. Właściwa gospodarka odpadami to wymóg wynikający z wielu regulacji prawnych, ale przede wszystkim obywatelski obowiązek wobec środowiska1, 2.
 
Oleje motoryzacyjne
Rozwój motoryzacji powoduje coraz większe zapotrzebowanie na paliwa, oleje smarowe i płyny eksploatacyjne. Ze wzrostem zużycia wymienionych produktów ropopochodnych łączy się, niestety, przyrost ilości odpadów. Efektem ich produkcji jest zwiększona emisja do atmosfery szkodliwych składników spalin oraz skażenie gleb i wód gruntowych. Jedynym racjonalnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest przekazanie odpadów olejowych do konkretnej jednostki zajmującej się ich przetwarzaniem lub unieszkodliwianiem. Przepracowane oleje smarowe, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 27 kwietnia 2001 r. w sprawie katalogu odpadów z wyodręb...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?