Określony w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może zostać sprzedana w drodze aukcji w 2017 r., wolumen dla aukcji istniejących powinien, w naszej opinii, uwzględniać możliwość migracji przynajmniej części farm wiatrowych (zarówno do 1 MW jak i powyżej tego progu). Szacujemy, że w Polsce może być nawet 600 instalacji o mocy do 1 MW (włącznie), które razem stanowią wolumen ok. 360-400 MW. Jesteśmy jednak przekonani, że Ministerstwo Energii oraz Urząd Regulacji Energetyki dysponują dokładniejszymi danymi w tym zakresie, co pomogłyby oszacować niezbędny wolumen ?migracyjny?, dla np. 25-30% takich instalacji. Od kilku miesięcy deklarujemy wolę współpracy w zakresie określenia optymalnych wolumenów i liczymy, że rząd wesprze nas w tych działaniach.

Wierzymy, że przejście przynajmniej części istniejących instalacji do nowego systemu przyczyni się do stopniowej likwidacji nadwyżki świadectw pochodzenia. Jesteśmy przekonani, że oscylująca wokół 300 zł/MWh cena pozwoliłaby uratować dużą część istniejących mocy i unaoczniłaby faktyczny wpływ podobnych ruchów na rynek zielonych certyfikatów.

Chcielibyśmy, aby rząd, projektując aukcje, zauważył obecność polskiego kapitału w energetyce wiatrowej i nie dopuścił do bankructwa kilkuset rodzimych spółek. Pragniemy w tym momencie dodać, że w ramach aukcji, którą rząd planuje przeprowadzić jeszcze w tym roku, również ...