Oczyszczalnia ścieków: stabilizacja osadów ściekowych. Cz. III
Sposobem odwadniania osadów ściekowych jest wykorzystanie pras komorowych, zawierających tkaniny filtracyjne, umieszczone pomiędzy płytami ściśle do siebie przylegającymi.
Tkaniny wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego, o splocie materiału dostosowanym do rodzaj odwadnianego produktu. W płytach znajdują się wyżłobienia i przestrzenie, które po dociśnięciu dwóch sąsiednich płyt powodują powstanie komór. Osad wprowadzany jest do takich komór oddzielonych od ścian tkaniną filtracyjną, natomiast powstający w trakcie odwadniania filtrat przedostaje się przez tkaninę na płytę z wyżłobieniami i kanałami umożliwiającymi jego usunięcie poza prasę. Odwadnianie prasami komorowymi nie przebiega w sposób ciągły, np. jak w przypadku stosowania pras taśmowych, lecz w trzech zasadniczych cyklach: napełniania, filtracji oraz rozładowania prasy. Do napełnienia prasy osadem zmieszanym z odpowiednio dobranym flokulantem bardzo często stosuje się pompy śrubowe, pozwalające na uzyskanie ciśnienia wewnątrz urządzenia na poziomie od 0,3 do 1,5 MPa. Dobre rezultaty odwadniania uzyskuje się, podnosząc skokowo ciśnienie, szczególnie w końcowej części cyklu napełniania.
Prasy komorowe i taśmowe
W literaturze prasy komorowe dzieli się w zależności od ciśnienia na niskociśnieniowe, w których stosuje się ciśnienie 0,30-0,85 MPa, i wysokociśnieniowe - 0,7-1,4 MPa. Po napełnieniu prasy osadem i uzyskaniu wł...