Odprowadzanie wód opadowych z obszarów zurbanizowanych stanowi coraz bardziej aktualny problem, związany m.in. z coraz szybszym i często niekontrolowanym rozwojem obszarów miejskich, a także z brakiem urządzeń retencyjnych, współdziałających z siecią kanalizacyjną.
Efektem jest zwiększenie częstotliwości zjawisk podtapiania obszarów miejskich w czasie intensywnych opadów. Przeciążenie hydrauliczne sieci kanalizacyjnych to jednak nie jedyny problem związany z odprowadzaniem ścieków opadowych. Odrębnym zagadnieniem pozostaje problem efektywnego oczyszczania ścieków zrzucanych do odbiorników. W Obecnie zagadnieniom tym poświęca się stosunkowo mało uwagi, przyjmując, że aktualne rozwiązania legislacyjne i techniczne są wystarczające do skutecznej kontroli nad zrzutem ładunków zanieczyszczeń zawartych w ściekach opadowych. Badania prowadzone przez wielu naukowców w kraju i za granicą wskazują, że rzeczywisty skład jakościowy może znacząco odbiegać od wartości przyjmowanych do projektowania, co przekłada się na późniejszą skuteczność działania urządzeń oczyszczających.
 
Zmiana koncepcji odprowadzania wód opadowych
Do głównych wad związanych z tradycyjnym podejściem do rozbudowy i eksploatacji systemów kanalizacji deszczowej należy zaliczyć1: bezpośrednie odprowadzanie spływów opadowyc...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?