Nie tak dawno weszła w życie Ustawa o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (DzU z 2009 r. nr 130, poz. 1070) i w końcu Polsce udało się podpisać pierwszą umowę dotyczącą sprzedaży jednostek emisji w ramach protokołu z Kioto. Dzięki temu dla przedsiębiorców dostępnych będzie ok. 25 mln euro, które powinniśmy spożytkować na prowadzenie działań w zakresie ochrony klimatu. I tu rodzi się pytanie, na ile wybrane technologie będą innowacyjne? Czy kolejne źródło finansowania przedsięwzięć ma szansę przyczynić się do zintensyfikowania współpracy naukowców i biznesu? Czy przedsiębiorcy zaczną korzystać z krajowych osiągnięć naukowych, co przełożyłoby się na wzmocnienie polskiej gospodarki? Trudno w tym momencie jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania.
Jednak nie możemy zapominać, że istnieje wiele innych źródeł finansowania innowacji i transferu technologii. Chodzi tu m.in. o Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka czy też Siódmy Program Ramowy w zakresie Badań, Rozwoju Technologicznego i Demonstracji. Tematy te przybliża aktualne wydanie „Ecomanagera”.
W tym numerze warto również zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi ekoinnowacji i potrzeb przedsiębiorstw w tym zakresie. W najbliższym czasie, tj. 24 listopada w trakcie tegorocznych targów POLEKO, będzie można o tych kwestiach podyskutować podczas debaty „Ekoinnowacje made in Poland. Bliska czy odległa przyszłość”. Spotkanie organizuje redakcja „Ecomanagera” wraz Polską Platformą Technologiczną Środowiska i Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Zapraszamy serdecznie i zachęcamy naszych czytelników do udziału w wymianie poglądów.
 
 
Redakcja „Ecomanagera”