Od redakcji
?Ja rozumiem, że wam jest zimno, ale jak jest zima, to musi być zimno? ? mówił palacz w kultowym filmie ?Miś?. Czy z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku oczyszczalni ścieków? Musi śmierdzieć? Ale, ale? co to właściwie znaczy: smród?
Organy Inspekcji Ochrony Środowiska co roku rozpatrują setki zgłoszeń dotyczących uciążliwości zapachowej. Nie da się ukryć, że gros z nich dotyczy oczyszczalni ścieków. Bywa i tak, że każdy zapach unoszący się w upalne dni nad miastem natychmiast budzi skojarzenia z oczyszczalnią. Tak było np. tego lata w Poznaniu, gdy do miasta docierał odór z pól. Czy uciążliwość zapachową da się zmierzyć? Jest to trudne, ale możliwe. Aspekty oznaczania gazów złowonnych, bo tak fachowo określamy odory, są głównym tematem miesięcznika.
Oczywiście doznania zapachowe są subiektywne. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że mieszkanie w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu odbierającego ścieki jest uciążliwe. Od lat doświadczają tego ludzie w Bełchatowie. Jak tamtejszy zakład wod-kan próbuje rozwiązać problem? Piszemy o tym w numerze. Do tej pory nie doczekaliśmy się ustawy zwanej odorową. Jakie są więc szanse na jej przyjęcie? Analizę prawną także znajdą Państwo w grudniowym wydaniu. Polecamy również tekst o kwiatowych oczyszczalniach ścieków.
Woda to przedmiot naszego zainteresowania i troski. O ile w Europie uznajemy za oczywistość dostęp do niej, to na wielu obszarach ta kwestia wciąż bywa przyczyną wojen. To przecie...