Rząd Portugalii uruchomił kolejowe dostawy wody do regionów kraju objętych ekstremalną suszą. W połowie listopada pierwszy transport trafił do dystryktu Viseu, a stamtąd do mniejszych miejscowości regionu. Woda dostarczana jest z aglomeracji lizbońskiej, ponieważ rezerwy w zbiorniku Fagilde wystarczą na zaledwie 20 dni. We wrześniu rząd Antonia Costy rozpoczął realizację programu pomocy dla rolników, którzy z powodu braku wody musieli ograniczyć obszary upraw. Najwięcej gospodarstw objętych rządowym programem znajduje się w trzech dystryktach na wschodzie kraju: w Portalegre, Beja i Evora. W październiku do niektórych regionów kraju zaczęły docierać dostawy paszy dla zwierząt.
Z powodu niewielkich opadów deszczu obecnie w całej Portugalii panuje susza, przy czym 75,2% terytorium kraju objęte są suszą ekstremalną, natomiast 24,8% suszą ostrą.
Do rekordowej suszy przyczynił się wyjątkowo upalny październik, który okazał się zarazem niezwykle suchy. Średnia temperatura powietrza była aż o pięć stopni Celsjusza wyższa od średniej rocznej notowanej od 1931 r.
W tym roku wyjątkowo niski poziom wody utrzymywał się nawet w rzece Douro, uznawanej za najzasobniejszą w wodę rzekę Półwyspu Iberyjskiego. Niższy niż obecnie stan wody w rzece wystąpił jedynie w 2005 r. Choć w Porto, przez które przepływa Douro, woda jest dostępna, to jednak brakuje jej w miejscu, z którego rzeka wypływa, czyli w hiszpańskich górach Sierra de Urbion.