Magdalena Lipiecka
redaktor prowadząca

Zapobieganie  powstawania  odpadów to podstawowe założenie gospodarki o obiegu zamkniętym, a powstały już odpad powinien trafić w obieg, by być wykorzystanym jako surowiec. W biomasie pochodzącej zarówno z rolnictwa, jak i spożywczych odpadów komunalnych, istnieje znaczny potencjał, który warto wykorzystać. Ale jak to zrobić? Dominującą technologią zagospodarowania bioodpadów jest kompostowanie. W Polsce funkcjonuje niespełna 100 regionalnych instalacji przetwarzania selektywnie zebranych odpadów zielonych i innych bioodpadów. A jeśli nie kompostownie to co? Odpowiedź jest prosta: biogazownie!  Biogazownie rolnicze wytwarzają energię elektryczną i cieplną, z której regionalnie korzystać mogą mieszkańcy jak i przedsiębiorcy. Wytworzona energia może być wykorzystana na potrzeby własne produkcji, a nadwyżki odsprzedane sąsiadom. Bilans produkcji biogazu może zostać poprawiony poprzez dodatek większej ilości segregowanych u źródeł bioodpadów żywnościowych.
Bioodpady to nie tylko wyzwanie dla rolnictwa, przetwórstwa i przemysłu to także wyzwanie dla gmin ponieważ, zgodnie z Krajowym Planem Gospodarki Odpadami 2022, właśnie one muszą wdrożyć selektywną zbiórkę bioodpdadów w pełnym zakresie. Kasiu czy gminy są już na to gotowe?

Katarzyna Błachowicz
redaktor prowadząca

Magdo, obowiązek selektywnego zbierania odpadów ulegających biodegradacji...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?