Od redaktora
Z przyjemnością otwieram dwusetne wydanie „Przeglądu Komunalnego”. Siedemnaście lat na branżowym rynku samorządowo-komunalnym to ogromny sukces zespołu redakcyjnego, ale przede wszystkim twórcy i założyciela pisma – Wojciecha Dutki. Dziś możemy z całą pewnością przyznać, że to, co zaplanował ówczesny redaktor naczelny, udaje się nam skutecznie realizować.
Pomysł wydania „Przeglądu Komunalnego” zrodził się pod koniec 1990 r., kiedy w polskiej gospodarce następowały przemiany wolnorynkowe. Stąd zaistniała potrzeba stworzenia funkcjonalnego poradnika dla administracji publicznej i pracowników zakładów komunalnych. Powstało pismo, którego zaletą był przystępny, przeglądowy i praktyczny charakter, z kilku czarnobiałych stron „Przegląd” z roku na rok nabierał objętości, nakładu i koloru. O pierwszych numerach i historii piszemy więcej w materiale jubileuszowym. Natomiast na uroczystym posiedzeniu Rady Programowej Wydawnictw Komunalnych z okazji publikacji dwusetnego numeru zapytaliśmy ekspertów branżowych o to, jak „Przegląd” wpisuje się w zmiany, które nastąpiły w gospodarce komunalnej w naszym kraju od marca 1991 r., kiedy to pierwszy numer naszego miesięcznika ujrzał światło dzienne. Zachęcamy do lektury również tego tekstu.
Dziś „Przegląd Komunalny” można znaleźć na biurku niemal każdego samorządowca i komunalnika. Nasz miesięcznik jest niekwestionowanym liderem wśród czasopism upowszechniających wiedzę o gospodarce komunalnej i ściśle związanych z nią problemach ochrony środowiska. Prezentujemy najbardziej aktualne rozwiązania techniczne i technologiczne w powyższych dziedzinach. Miesięcznik jako pismo specjalistyczne pełni funkcję łącznika informacyjnego pomiędzy nauką i praktyką, instytucjami badawczymi i praktykami. Czasopismo ma na celu szeroką popularyzację interdyscyplinarnych zagadnień z zakresu gospodarki komunalnej, ochrony środowiska i zasobów przyrody.
Aktualny kształt „Przeglądu Komunalnego” zawdzięcza „sztabowi” ludzi niemal z całego kraju. Szczególne słowa uznania kieruję do członków Rady Programowej i wszystkich autorów artykułów publikowanych w „Przeglądzie Komunalnym”. To dzięki ich wiedzy, zaangażowaniu i chęci współpracy miesięcznik zyskał szerokie grono czytelników.
Przed polską gospodarką nowe wyzwania, Unia Europejska dopomina się o spełnienie wymogów, które postawiła przed nami w zakresie ochrony środowiska. Teraz ekologiczne przedsięwzięcia muszą prowadzić wszyscy: producenci energii, dostawcy wody i odbiorcy odpadów. „Przegląd Komunalny” nadal będzie się starał służyć fachową wiedzą i sprawdzoną informacją. Dziękuję Czytelnikom, że wykorzystują nasze czasopismo w codziennej działalności, a także za to, że uznali „Przegląd” za swoje pismo.
Magdalena Dutka
Redaktor naczelna