Od redaktora
Od redaktora
Brak standardów selektywnej zbiórki powoduje spore zróżnicowanie wprowadzonych w gminach systemów. Tę dowolność oraz wynikające z niej konsekwencje przeanalizowali twórcy raportu: ?Rynek gospodarowania odpadami opakowaniowymi w Polsce. Wybrane regulacje i ich implementacja?. Redakcja ?Recyklingu? była obecna na ?premierze? raportu i jako pierwsi prezentujemy jego obszerne fragmenty (str. 26). Z czego wynika brak selektywnej zbiórki, mimo ustawowej konieczności jej prowadzenia? Jak skłonić mieszkańców do odpowiednich zachowań, jeśli obniżone opłaty nie stanowią wystarczającej zachęty? Niestety, społeczeństwo bywa oporne (leniwe?), więc mając do wyboru segregowanie lub nie, wybiera łatwiejsze rozwiązanie, a przy tym zaledwie o kilka złotych droższe. Przykładowo w Niemczech różnica między tymi dwoma sposobami wynosi 500%.
Już teraz mówi się, że ustawa ?śmieciowa?, która weszła w życie dwa lata temu, powinna z góry narzucać segregację u źródła. Z tym problemem radzi sobie Bydgoszcz, a zainteresowanych tematem odsyłam do artykułu ?Klucz do sukcesu?.
Wspomniane standardy trudno będzie wprowadzać przy już działających systemach. Gminy przede wszystkim biorą pod uwagę koszty, które muszą ponieść w związku z organizacją systemu. Jednakże przy modelu zbierania “suche-mokre” jakość surowców wtórnych dla recyklerów jest nie do przyjęcia. Czy istnieje szansa na ujednolicenie i uporządkowanie systemów?
Pod koniec września br.w Ministerstwie Środowiska odbyło się spotkanie, na którym omawiano prace nad projektem rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów oraz analizowano, kiedy wymóg selektywnego zbierania uznaje się za spełniony. Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale ta inicjatywa dobrze wróży na przyszłość. Oczywiście optymizm winien pozostać umiarkowany. Baza danych o odpadach miała funkcjonować już od stycznia 2016 r., a jak czytamy w znowelizowanej ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, jej wdrożenie przesunięto do 24 stycznia? 2018 r.
Tematów związanych z gospodarką odpadami nie brakuje, dlatego też gorąco zapraszam na nasze trzydniowe seminarium Forum Recyklingu podczas Targów POL-ECO-SYSTEM w Poznaniu. Liczę, że będzie to okazja do spotkania się z Państwem, jeśli nie u nas, to na stoisku naszego wydawcy ? firmy Abrys.
Katarzyna Błachowicz
redaktor naczelna miesięcznika ?Recykling?