?Wyższa świadomość ekologii?

Selektywna zbiórka odpadów w założeniu stanowi działanie o bardzo dużym znaczeniu dla środowiska naturalnego i dla gospodarki kraju.

Segregacja przyczynia się nie tylko do ograniczenia masy odpadów kierowanych na składowiska oraz związanej z tym redukcji wprowadzanych do środowiska zanieczyszczeń, ale przede wszystkim umożliwia przetwarzanie surowców wtórnych i ich dalsze stosowanie do wytwarzania nowych materiałów, co pozwala na generowanie rzeczywistych oszczędności w przemyśle. Prawidłowe zagospodarowanie odpadów pozwala bowiem na pełne zamknięcie obiegu surowców, co przekłada się na możliwość skutecznego wykorzystania materiałów wtórnych podczas produkcji nowych wyrobów. Warunkiem ekologicznie i ekonomicznie efektywnego recyklingu odpadów jest ich prawidłowe przygotowanie do procesów przetwórczych, a najważniejszą częścią tego działania jest właśnie selektywna zbiórka odpadów. Segregacja odpadów, zwłaszcza komunalnych, musi być prowadzona u źródła, czyli w gospodarstwach domowych oraz w przedsiębiorstwach, co pozwala na skierowanie jak najczystszego strumienia surowców wtórnych do dalszych procesów przetwórczych.

Ogólnokrajowe standardy

Standardy selektywnej zbiórki powinny stanowić zbiór jasnych i przejrzystych zasad, umożliwiających osiągnięcie jak najwyższej jakości w procesach gromadzenia i dalszego przetwarzania odpadów. W aktualnym stanie pr...