Zasadniczo brak zasad

Od chwili rozpoczęcia pierwszych programów selektywnej zbiórki ich organizatorzy zadają sobie dwa zasadnicze pytania ? co z czym gromadzić i jak oznaczyć worki lub pojemniki do tego przeznaczone.

Niestety, ilość odpowiedzi na te zasadniczo proste pytania wydaje się nieskończona. Fakt różnic we wdrożonych standardach selektywnej zbiórki odpadów w gminach znany jest nie tylko specjalistom na co dzień zajmujących się gospodarowaniem odpadami lub prowadzącym działania z zakresu edukacji recyklingowej. Nikt jednak nie był w stanie określić faktycznej skali różnic. Tak było do 23 września 2015 r., kiedy to podczas międzynarodowej konferencji ?20 lat recyklingu aluminiowych puszek po napojach w Polsce? światło dzienne ujrzał raport ?Rynek gospodarowania odpadami opakowaniowymi w Polsce. Wybrane regulacje i ich implementacja?. Szczegółowej analizie poddano zapisy regulaminów utrzymania porządku i czystości we wszystkich 2478 gminach w Polsce. Sprawdzano: określone przez gminy standardy gromadzenia dla odpadów opakowaniowych, w tym rodzaj i kolorystykę urządzeń (worki i/lub pojemniki) dedykowanych do zbiórki selektywnej oraz to, które frakcje materiałowe są gromadzone lub nie wg zapisów prawa lokalnego.

Cel raportu

Raport dotyczy rynku gospodarowania odpadami opakowaniowymi, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów opakowaniowych z metali, w ty...