Bioodpady według UE i Polski

Analizując rozwój polityki gospodarowania odpadami Unii Europejskiej, warto zwrócić uwagę na zdecydowane poszerzanie zakresu działań związanych ze zbieraniem i zagospodarowaniem odpadów ulegających biodegradacji, w tym bioodpadów.

Na coraz szerszą skalę w wielu państwach europejskich podejmowane są inicjatywy dotyczące zbiórki i przetwarzania odpadów spożywczych oraz zielonych, pochodzących z różnych sektorów, w tym z gospodarstw domowych. Warto w związku z tym dokonać przeglądu aktualnych regulacji prawnych, zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i naszego kraju.

Rozróżnienie pojęć

Pojęcie bioodpadów wywodzi się z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów1. Zdefiniowano je jako ulegające biodegradacji odpady ogrodowe i parkowe, odpady spożywcze i kuchenne z gospodarstw domowych, restauracji, placówek zbiorowego żywienia i handlu detalicznego i porównywalne odpady z zakładów przetwórstwa spożywczego (art. 3 pkt 4). Zwrócić trzeba uwagę, iż obok pojęcia bioodpadów prawo Unii Europejskiej operuje także terminem odpady ulegające biodegradacji. Jest ono zdefiniowane w Dyrektywie Rady 1999/31/WE z 26 kwietnia 1999 r. w sprawie składowania odpadów2. ?Odpady ulegające biodegradacji? oznaczają wszelkie odpady, które podlegają rozpadowi beztlenowemu lub tlenowemu, takie jak żywność,&...