Klucz do sukcesu

Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi funkcjonuje w Polsce już ponad dwa lata. Jak w Bydgoszczy udaje się realizować podstawowy cel, czyli osiągać odpowiednie poziomy recyklingu?

Prowadzona kampania informacyjna w mieście wraz z głośną akcją medialną w 2013 r., a także jasne i precyzyjne przepisy spowodowały, że spora grupa mieszkańców zaczęła po raz pierwszy myśleć o odpadach, a co więcej ? zdała sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie z nimi postępowanie. Dlatego też niemalże 97% mieszkańców zadeklarowało chęć prowadzenia segregacji odpadów w Bydgoszczy. Zapewne wpływ na taki wynik miał również czynnik finansowy, gdyż zgodnie z uchwałą Rady Miasta Bydgoszczy, osoby, które segregują odpady, płacą za ich odbiór aż o 50% mniej od niesegregujących (czyli 10 zł). Jednakże po pierwszych miesiącach funkcjonowania systemu, kiedy zainteresowanie mieszkańców segregacją odpadów było bardzo duże (brakowało nawet pojemników na odpady), nadszedł okres spadku ilości i jakości segregacji. Dlaczego?

Po pierwszych miesiącach funkcjonowania systemu zmalało ogólne zainteresowanie mediów oraz społeczeństwa i zaczęto zadawać sobie pytanie, czy warto segregować, skoro i tak nikt tego nie sprawdza. Dlatego urzędnicy stwierdzili, że trzeba przejść do drugiego etapu wdrażania systemu, tj. zwiększenia nacisku na edukację mieszkańców oraz kontrole zbiórki.

Oprócz zwykłej akcji ulotowej, d...