I stało się. W nocy 16 grudnia 2016 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Zaskoczenie? Poniekąd. Na pewno zaskakuje sposób, w jaki ustawa została uchwalona. Niezbyt eleganckie zachowanie po stronie naszych rządzących. Przypomnę ? nowelizacja wpłynęła jako projekt poselski, a więc nie było nam dane odnieść się do proponowanych zapisów. Wcześniejszy, przedłożony 8 lipca ub.r. projekt, którego wnioskodawcą był minister środowiska, wywołał niemałe poruszenie w branży. Poselska odsłona ustawy w niewielkim stopniu różni się od tej ministerialnej. Przypadek? Nowy akt prawny komentuje dla nas adwokat Sara Anna Til Dąbrowska. Oczywiście temat będzie kontynuowany także w kolejnych numerach ?Zieleni Miejskiej?.

Tymczasem w Internecie inicjowane są akcje, które mają doprowadzić do zmian w uchwalonym prawie. Szczególne obawy branży budzi niekontrolowana wycinka drzew w gminach. Stąd też Kongres Ruchów Miejskich uruchomił stronę internetową, za pośrednictwem której można wysłać list do senatora ze swojego okręgu wyborczego, w którym zawarta jest prośba o wsparcie akcji i głosowanie za poprawkami, mogącymi zachować ustawową ochronę drzew. Czy faktycznie Senat pochyli się nad tymi prośbami? Do 21 grudnia 2016 r. akcję wsparło 6610 osób? o, przepraszam, licząc ze mną ? 6611. Pokazuje to, że obywatele nie aprobują wszystkich przepisów nowelizacji. Co z tego wyniknie? Zobaczymy. Oby coś dobrego.

Jednocześnie nie zapominajmy o naszej codziennej pracy, na którą mamy zdecydowanie większy wpływ. Pomocne w tym zakresie może być oprogramowanie dedykowane zielonej branży. Do projektowania lub zarządzania terenami zieleni urządzonej wykorzystywane są różnego rodzaju programy komputerowe, zarówno komercyjne, jak i bezpłatne. I to im przyglądamy się w styczniowym numerze. Zapraszam do lektury!

 

Judyta Więcławska

redaktor prowadząca