Od redaktora
Branża wod-kan trwa w oczekiwaniu na ostateczną wersję zapisów projektu ustawy Prawo wodne, nad którym od wielu miesięcy pracuje Ministerstwo Środowiska. Projekt przyjęty przez Radę Ministrów w październiku 2016 r. miał wejść w życie 1 stycznia 2017 r., jednak, zgodnie z informacjami z resortu, termin ten może przedłużyć się co najmniej o 2-3 miesiące, gdyż nadal trwają uzgodnienia w zakresie prawa europejskiego.
Okazuje się jednak, że daleko idące zmiany w sektorze wodno-ściekowym, zapowiadane przez ustawodawcę w projekcie nowego Prawa wodnego, to nie jedyna rewolucja prawna w najbliższym czasie. Rząd przygotowuje Kodeks urbanistyczno-budowlany, który wprowadzi zmiany w planowaniu przestrzennym w samorządach gminnych i w przebiegu procesu inwestycyjnego w sektorach prywatnym oraz publicznym. Dla wodociągowców najistotniejsze są zapisy dotyczące realizacji inwestycji celu pub- licznego, które zostaną szczegółowo opisane w cyklu artykułów publikowanych w kolejnych numerach ?Wodociągów-Kanalizacji?. W tym wydaniu ukazał się pierwszy tekst z serii, w którym autor ? przedstawiciel kancelarii Sójka Maciak Mataczyński ? skupił się m.in. na prezentacji pierwszego etapu procesu inwestycyjnego wg nowych przepisów, a zatem na uzyskaniu decyzji lokalizacyjno-środowiskowej.
Wiele dzieje się także w zakresie zasad wprowadzania do obrotu albo udostępniania wyrobów budowlanych, regulowanych Ustawą z 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych wraz z późniejszymi zmianami. Zgodnie z jej zapisami, od 1 stycznia 2017 r. możliwe jest legalne wprowadzanie do obrotu i znakowanie znakiem budowlanym wyrobów spełniających tylko niektóre wymagania, odnoszące się do właściwości użytkowych wymienionych w polskich normach, co może skutkować obniżeniem jakości oferowanych wyrobów.
Jak podkreśla ekspert PRiK, P. Hruszka w artykule opublikowanym w dziale ?Prawo?: Należy spodziewać się dużego chaosu na rynku, spowodowanego pojawieniem się deklaracji właściwości użytkowych o różnej zawartości dla podobnych wyrobów. Stanowić to będzie poważny problem dla odbiorców przy tworzeniu specyfikacji wymagań dla wyrobów potrzebnych w procesie inwestycyjnym.
Wraz z nadejściem nowego roku zmiany nastąpiły również w redakcji ?Wodociągów-Kanalizacji?. Od 1 stycznia pracujemy bowiem w nowym składzie. Wieloletniej redaktor prowadzącej, Annie Lembicz, serdecznie dziękuję za współpracę i zaangażowanie w prowadzenie tytułu oraz życzę samych sukcesów w karierze zawodowej. Wam, Drodzy Czytelnicy, obiecuję, że będę trzymała rękę na pulsie branżowych wydarzeń oraz zadbam o to, by miesięcznik niezmiennie pozostawał w czołówce pism branżowych.
Martyna Matuszczak, redaktor prowadząca