Myśląc o zmianach klimatu, rzadko mamy przed oczami miasta. A to właśnie metropolie są szczególnie wrażliwe na te zjawiska. Każde miasto jest inne pod względem swojej struktury, zagospodarowania przestrzennego i uwarunkowań geograficznych, dlatego różne będą zagrożenia klimatyczne.

Do najważniejszych wyzwań, którym muszą sprostać włodarze miast, zalicza się m.in. zapobieganie niedoborom wody oraz dbałość o jakość powietrza, którym oddychamy. Ekstremalne zjawiska pogodowe ? nawalne deszcze czy wysokie temperatury, będące pochodnymi zmian klimatu ? mogą przynieść wiele szkód na terenach zurbanizowanych. Chodzi zwłaszcza o podtopienia, powodzie lub susze, powodujące trudne do wyceny straty, i to nie tylko w mieniu.

Zmiany klimatu mogą również wpłynąć na dobrostan ludzi z obszarów zurbanizowanych. Odnotowuje się także wzrost liczby zachorowań związany z falami upałów. Wyniki badań prowadzonych w Polsce wskazują na zwiększenie o ok. 18% śmiertelności z powodu chorób układu krążenia, wywołanych ekstremalnie wysokimi temperaturami.

Skala problemu jest olbrzymia: ludność polskich miast szacuje się na ok. 23,3 mln osób, co stanowi ponad 60% populacji kraju. Dlatego czas podjąć niezbędne działania! Projekt MPA ma rozpocząć proces adaptacji terenów miejskich do zmian klimatu, m.in. przez budowanie świadomości problemu i wskazywanie możliwych rozwiązań. Wdrożenie MPA realnie zmieni codzienność mieszkańców miast: zmodernizowane systemy ochrony przeciwpowodziowej, efektywne schematy gospodarowania zasobami wodnymi czy rozwój systemów informowania i ostrzegania przed zagrożeniami sprawią, że mieszkańcy poczują się bezpieczniej.  Estetyczne zmiany w infrastrukturze miejskiej i na terenach zieleni, obniżenie ryzyka termicznego, poprawa warunków mieszkaniowych i inwestycyjnych za sprawą planów zagospodarowania przestrzeni miejskiej ? to wszystko wpłynie na komfort życia w mieście i ograniczenie ryzyka, które wynika ze skutków zmian klimatu ? zapowiadają pomysłodawcy projektu z Instytutu Ochrony Środowiska.

Zapraszamy do lektury dodatku ?Wczujmy się w klimat! Miejskie Plany Adaptacyjne?, w którym przedstawiamy problem zmian klimatu w miastach, a następnie ? analizując sytuację w sektorach szczególnie wrażliwych na zmiany klimatu ? wskażemy konkretne działania, zapobiegające skutkom tych zagrożeń.