Korzystanie z kanalizacji staje się warunkiem dobrej jakości życia. Kanalizacja polskich miast obejmuje ponad 80% ich mieszkańców, a wsi zaledwie kilkanaście procent. Ostatnie lata przynoszą znaczny postęp w zakresie kanalizacji, ale utrzymanie dotychczasowej dynamiki będzie trudne. Skończył się już okres stosunkowo łatwo dostępnych funduszów pomocowych, w tym bezzwrotnych dotacji. Na terenach o zabudowie rozproszonej budowa kanalizacji sieciowej jest często bardzo kosztowna, zarówno w budowie, jak i w eksploatacji. Szansą dla polskiej wsi są tanie inwestycje kanalizacyjne – alternatywne w stosunku do klasycznej kanalizacji grawitacyjnej – sieci grawitacyjna odciążona, podciśnieniowa i ciśnieniowa oraz półnaturalne metody oczyszczania ścieków (stawy ściekowe, oczyszczalnie hydrofitowe i przydomowe oczyszczalnie z odprowadzaniem ścieków do ziemi). Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przewiduje, że docelowo kanalizację sieciową ze zbiorczą oczyszczalnią ścieków może posiadać 30 40% gospodarstw reszta, ze względów ekonomicznych, będzie bazowała na indywidualnych systemach sanitacyjnych i na kanalizacji bezodpływowej.
Ustawa Prawo wodne z 2001 r. nakazuje wyposażanie aglomeracji o równoważnej liczbie mieszkańców od 2 do 15 tys. w sieci kanalizacyjne, zakończone oczyszczalniami ścieków, w terminie do 2015 r., zgodnie z ustaleniami Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Nie wiadomo, ile wsi włączono do blisko 1500 aglomeracji, ale sądząc po kry...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?